top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıBurcu baş

''İncinmişsin'' dedi. Ne gerek var psikoloğa para vermeye!

Kişilerin her yaşantısı kendi özeldir. Bir olay size anlamsız gelirken başka biri için aynı olay yıkım anlamı taşıyabilir.


Profesyonel bir yardım alırken para sembolik bir anlam taşır. Hizmet alırken para vermek aslında karşılığında sizin de harekete geçmenizi teşvik eder. Kimse boş yere para vermek istemez değil mi! Bu şekilde kişi kendi üstüne düşen sorumluluğu da alır. Kişi kendinde farklılaşma, değişiklik beklentisinde olur. Tabii sırf para verildiği için değişim gerçekleşmez.


Terapiye başlamak kişinin kendine doğru açılan bir yola çıkmasıdır. Yola çıkarsınız ve bu yol siz nereye kadar gitmek isterseniz, o kadar gidilecek bir yoldur. Bu yolda çukurlar, enkazlar veya köprülerin yıkılmış olduğunu görmek kolay değildir. Bu yollar tanıdığınız yollardır fakat bazı değişiklikler ile farklıdır. Terapi süreciyle tanıdığınız yollara, sokaklara uğrarken artık farklı bir bakış ile o yolları geçmeye başlarsınız. Bazen tekrardan köprüyü kurarsınız, bazen de sadece enkaza bakma kapasitenizi arttırırsınız. Nerede, ne kadar zaman geçireceğiniz veya hangi yollara bakacağınız sizin seçiminizdir.


Terapiden hemen sonuç alamayabilirsiniz veya gittiğiniz yollarda kaybolduğunuzu düşünebilirsiniz. Bu düşünceleri terapistinizle paylaşmak en doğrusudur. Yoldan artık çekilmek isteyebilir veya bu yollara terapistiniz çalıştığı yöntemle değil farklı bir yöntemle bakmak isteyebilirsiniz. Bu durum da farklı terapist arayışlarınız da olabilir.


Ek olarak insanlar kendilerini rahatlatacağını düşündüğü tütün, alkol, ilaç vb. maddelere onlarca para veriyor. Ruh sağlığınız için de sağlıklı kaynaklar aracaılığıyla kendinize yatırım yapabilirsiniz.


Seçim size ait.


Uzm. Psikolog Burcu Baş
55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page